piątek, 26 czerwca 2009

Łącza na mokro.

Lato 2007

Krótka notka z krótkiej przejażdżki do Łączy.
Pogoda tym razem była deszczowa, chmurna i wilgotna.
Z Gliwic przez Brzezinkę i Bojszów do "Stanicy Mysliwskiej" w Łączy. Powrót do bólu (tyłka) standardowy przez Rachowice i Łany Wielkie.
Dystans około 45 kilometrów. Z atrakcji wycieczki należy wspomnieć dość osobliwy, jak na obecne czasy, pomnik w Brzezince.

Obelisk.
Tak! To zdjęcie zostało zrobione w czerwcu 2007 roku! W Brzezince koło Gliwic! W czasach gdy w sejmie powstaje ustawa nakazująca usunięcie symboli komunizmu z pomników, ulic ... i Bóg wie z czego!
Obelisk jest poświęcony żołnierzom radzieckim którzy zostali w tym miejscu pochowani w czasie II Wojny Światowej. Napis na płycie jednak nie wyjaśnia całkowicie okoliczności ich śmierci. Słowo "polegli" sugeruje że żołnierze ci zginęli w walce lecz nie jest to prawda bowiem ludzie ci zmarli z wycieńczenia, chorób i głodu w kozłowskim obozie jenieckim. Obóz w Kozłowie będący częścią Stalagu VIIIB Teschen zapewniał niewolniczą siłę roboczą przy budowie okolicznych dróg. W lesie między Kozłowem i Bojszowem, w okolicy zwanej Marsztella, w czasie wojny najprawdopodobniej mieściła się wytwórnia lub składnica amunicji. Do dziś można natknać się w lesie na bunkry, być może pamiątką tych czasów jest także nazwa drogi wiodącej przez ten teren - "Wojskowa".
Obelisk jest zlokalizowany jakieś kilkaset metrów od miejsca w którym był obóz, i choć nie zostało to nigdzie oficjalnie zapisane i potwierdzone to najpewniej stoi on na zbiorowej mogile 600 jeńców radzieckich. Być może to uratuje jego byt przed pomysłami zapowiadanej ustawy.
Pomnik w obecnym kształcie to zasługa mieszkańców Brzezinki, którzy własnym sumptem przed dwoma laty odrestaurowali obelisk i uporządkowali jego otoczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...