środa, 24 czerwca 2009

Uroczysko Hubertus.

Grudzień 2006

Tym razem celem naszej krótkiej wycieczki było Uroczysko Hubertus. Podjechaliśmy samochodem do wsi Barut, już w województwie opolskim. Z tego miejsca jest najkrótsze i najwygodniejsze dojście do położonego w głębi lasu Stawu Hubertus.

Staw jest tworem sztucznym i został utworzony na Świbskiej Wodzie. W bezpośredniej bliskości stawu znajduje się rezerwat przyrody "Hubert". Ochronie podlega fragment lasu wewnątrz zwartego kompleksu lasów lublinieckich. W kwartale rezerwatu o powierzchni 19,26 ha dominuje grąd. Do występujących tu rzadkich gatunków roślin należą: wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, konwalia majowa, pierwiosnka wyniosła, czartawa drobna. Urozmaicona jest fauna. Spotkać tu można żmiję zygzakowatą i podziemne gniazda trzmieli. Sąsiedztwo zbiorników wodnych sprzyja występowaniu rzadkiej w kraju ropuchy zielonej.

Uroczysko Hubertus ma także w swej histori chwile tragiczne. Nieopodal sanatorium znajduje się polana na której w roku 1946 władze komunistyczne mordowały partyzantów działających po zakończeniu II Wojny Swiatowej oraz żołnierzy wracających do Polski z Zachodu, zarówno żołnierzy Armii Polskiej jak i Wehrmachtu. Miejsce te nosi miano Śląskiego Katynia.

Nad stawem znajduje się sanatorium dla nerwicowców bedące oddziałem szpitala toszeckiego - zaiste miejsce doskonałe dla leczenia tego typu przypadłości.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis, nigdy nie słyszałam o Śląskim Katyniu.Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń

Wpisz swój komentarz...