środa, 24 czerwca 2009

Kirkut w Muszynie

Cmentarz żydowski w Muszynie znajduje się przy końcu ulicy Ogrodowej, na skraju miejscowości, na zboczach góry Malnik. Położony jest na stromym stoku tuż nad dnem doliny, na skraju sosnowego lasu. Został założony najprawdopodobniej w końcu wieku XIX.

Od XIII do XVIII wieku, w okresie kiedy Muszyna była własnością biskupów krakowskich, tutejsze prawo nie zezwalało osiedlać się Żydom. Pierwsi Żydzi pojawili się w Muszynie dopiero po rozbiorach Polski. Posiadali oni swoją synagogę przy dzisiejszej ulicy Kity.
Cała społeczność żydowska w Muszynie przestała istnieć w pierwszych latach II Wojny Światowej. Muszyńscy Żydzi zostali wywiezieni do gett w Grybowie i Bobowej i później wymordowani.

Cmentarz jest ogrodzony, oznaczony i odchwaszczony jednak nie przeprowadzono na jego terenie prac renowacyjnych, macewy są w większości uszkodzone, pochylone lub powalone. Do czasów dzisiejszych zachowały się 84 macewy z szacowanych 300. Aktualnie teren cmentarza znajduje się w posiadaniu P.P. „Lasy Państwowe” i większość prac została wykonana staraniem tegoż przedsiębiorstwa.

1 komentarz:

Wpisz swój komentarz...