środa, 24 czerwca 2009

Ścieżka przyrodnicza w Rachowicach

Jesień 2007.

Dydaktyczna ścieżka przyrodnicza w Rachowicach to na naszym terenie swoisty ewenement. Właściwie trudno znaleźć coś podobnego na terenie Górnego Śląska, kojarzącego się raczej z zakładami przemysłowymi i kominami. Miejsce te jest bardzo atrakcyjnie przygotowane do zwiedzania i może stanowić całkiem przyjemny cel krótkich niedzielnych wycieczek za miasto.

Ścieżka przyrodnicza została utworzona staraniem Nadleśnictwa Rudziniec. Zadaniem ścieżki jest uprzystępnienie terenu tak zwanej "Szwajcarii Rachowickiej", szczególnie ciekawego krajoznawczo i przyrodniczo fragmentu doliny potoku Sierakowickiego. W tym celu na wyznaczonej trasie wybudowano wiele schodów, poręczy, pomostów w miejscach podmokłych a nawet małą wieżę widokową. Większość trasy prowadzi przez podmokłe fragmenty doliny porośnięte tak zwanym odnowieniem naturalnym, częściowo zahaczając o starodrzewy dębowe o szacowanym wieku około 150 lat.

Ścieżkę przyrodniczą wyznaczono w dwóch wariantach: I wariant o długości 2 kilometrów i II wariant o długości 800 metrów. Obie trasy mają swój początek i koniec przy parkingu położonym przy drodze z Sośnicowic do Rachowic. Jadąc od strony Gliwic należy przejechać Sośnicowice w kierunku Kędzierzyna i po dwóch kilometrach, w lesie skręcić w prawo na drogę do Rachowic. Parking znajduje się po prawej stronie, w lesie przed Rachowicami.

------

Zima 2007/2008.

Ciąg dalszy nastapił...
Tym razem wiosno-jesień w środku zimy. Śniegu jakoś nie było w tym roku więc trudno o zdjęcia w białej szacie. Trzy dodatkowe fotki. A na nich umarłe drzewa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...