niedziela, 30 sierpnia 2009

Nydek i Filipka.

Kwiecień 2008.

Po ostatnich dwóch wyjazdach w Beskid Śląski obiecywałem sobie ze to narazie będzie na tyle w tym względzie. Wszędzie tylko nie w Śląski! W życiu jednak to bywa różnie i śmiesznie. Jedziemy z Rafałem w góry! I to jakie? W Beskid Śląski ma się rozumieć.
Jednak wycieczka i trasa jaką zrobiliśmy nie byla powtórką czegokolwiek wcześniej zdeptanego. Jak prawdziwi turyści wjeżdżamy krzesełkiem na Czantorię i szybko lecimy do schroniska na kufelek koziołka. Po śniadanku schodzimy z Wielkiej Czantorii do Nydku, na zachód, za granicę. Wszak mamy schengen więc co sie będziemy szczypać... Po drodze mijamy wychodnie skalne ponad osiedlem Zakamień, które to w zamierzchłych czasach były miejscem tajnych nabożeństw ewangelików śląskich. Dla upamiętnienia tego umieszczono na jednej ze skał stosowną tablicę, wspominająca jednocześnie osobę Jerzego Trzanowskiego*.
Z Nydku wychodzimy łagodnie, bitą droga na Filipkę - tu małe papu i zasłuzony kufelek radegasta. Z Filipki atakujemy Stożek. Góra tak złażona a jednak tym razem zdobywamy ją nowym wariantem.
Wycieczkę kończymy w Łabajowie gdzie, cudownym zrządzeniem losu, wsiadamy do wygodnego samochodu który zawozi nas pod sam dom. Mniud...


(*) Jerzy Trzanowski/Jiří Třanovský * 1592, † 1637,
Urodził się w Cieszynie jako syn zatrudnionego w browarze kotlarza Walentyna i Jadwigi z domu Zientek, w kamienicy przy Starym Targu. Uczył się w szkołach w Cieszynie, następnie w szkołach łacińskich w Gubinie na Łużycach oraz w Kołobrzegu. W 1607 r. podjął studia na uniwersytecie w Wittenberdze, które ukończył w 1611 r. Następnie pracował jako nauczyciel w Pradze i Trzeboniu w Czechach oraz w Holeąovie na Morawach. W 1615 r. został rektorem szkoły w w Wałaskim Międzyrzeczu na Morawach, 1616 r. wybrano go miejscowym pastorem. W 1625 r. Trzanowski wraz z rodzina wrócił do Cieszyna, w roku następnym został nadwornym kaznodzieją protestanckich panów Bielska hrabiów Sunegkhów, później także pastorem w Bielsku, ale w 1627 r. musiał stąd uciekać. Przeniósł się do posiadłości Sunegkhów na Słowacji. Był kaznodzieją na zamku w Orawie, od 1631 r. pastorem w Liptowskim Św. Mikulaszu, gdzie zmarł. Wydał drukiem m.in. łacińskie ''Odarum sacrarum'' (Brzeg 1628), ''Phiala odoramentorum'' (Lewocza 1635). Najważniejszym dziełem Trzanowskiego jest ''Cithara sanctorum'', wydana w Lewoczy w 1636 r. Ten kancjonał zawierający ponad 400 pieśni doczekał się ponad 150 wydań, był używany jeszcze w XX w. i odegrał ogromną rolę w krzewieniu idei reformacji w krajach słowiańskich. Z tego powodu Trzanowski zwany jest ''Słowiańskim Lutrem''. (źródło: www.cieszyn.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...