niedziela, 30 sierpnia 2009

Rowerowa wycieczka do Rud Raciborskich.

Kwiecień 2007.

Wypad do Rud Raciborskich to taki jakby wycieczkowy klasyk. Jeśli tylko brakuje pomysłów lub trudno się zdecydować dokąd pojechać to Rudy są pewniakiem. Dla mnie sezon rowerowy zaczyna się wtedy gdy przejadę się do Rud. Siłą rzeczy większosć tras jest już ujeżdżona dokładnie i trudno wykombinować coś nowego. Tym razem odstępstwem od normy był przejazd przez resztki folwarku w Białym Dworze. Trasa wycieczki to Gliwice - Ostropa - Smolnica - Leboszowice - Wielopole - Stanica Górniki - Biały Dwór - Rudy Raciborskie - Sierakowice - Rachowice - Łany Wielkie - Gliwice. Pogoda była wręcz wzorowa, wiosenne słońce, czyste niebieskie niebo. Ukręciłem 59 km.


Wreszcie się zrobiła prawdziwa wiosna. Na polach i w lasach już zielonkawo i kwieciście. Lada chwila a przyroda eksploduje... a może właśnie już zaczęła eksplodować?
W roku 1973 utworzony został Park Krajobrazowy “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” o powierzchni ponad 50 tys.ha. Park ten powstał w celu ochrony niepowtarzalnych wartości przyrodniczych , kulturowych i krajobrazowych, związanych z działalnością zakonu Cystersów na Górnym Śląsku. Większość opisywanej trasy wiedzie przez teren tegoż właśnie Parku Krajobrazowego.Biały Dwór, dawny folwark cysterski.
Dawny folwark a właściwie to co z niego zostało. Folwark był własnością opactwa cystersów w Rudach, był jednym z wielu podobnych założonych przez mnichów w okolicznych miejscowościach. Po wojnie działał na jego miejscu PGR, dziś to juz opuszczone ruiny. Obraz nędzy i rozpaczy, jak to zazwyczaj bywa w upadłych PGR-ach. Tylko piękny komin dawnej gorzelni, dumnie górując nad okolicą przypomina o niegdysiejszej świetności.Bazylika w Rudach Wielkich.
Klasztor założony został przez cystersów w 1258 r. z fundacji Księcia Opolskiego Władysława. Na początku wybudowano wczesnogotycki kościół bazylikowy oraz klasztor na planie czworoboku. W latach 1680-1790 dokonano przebudowy i rozbudowy kościoła w stylu barokowym a 1730 roku dobudowano pałac opacki. Od 1744 r. funkcjonowało prowadzone przez cystersów gimnazjum, a od 1781 r. studium filozoficzno-teologiczne. Bogata była także klasztorna biblioteka licząca blisko dwanaście tysięcy woluminów.Kościół pw Świętej Trójcy w Rachowicach
Kościół Świętej Trójcy istniał już w 1305. Pierwsze historyczne wzmianki o świątyni pochodzą z lat 1376 i 1447. Murowane, gotyckie: zakrystia i prezbiterium gotyckie z XV/XVI wieku, nawa i wieża o konstrukcji drewnianej. W kościele zachował się oryginalny, drewniany, dębowy portal z XVII wieku, wspaniały przykład dawnej sztuki ciesielskiej. Uwagę zwracają również kute, stalowe drzwi do zakrystii pochodzące z XV wiekuj. We wnętrzu kościoła bogato rzeźbiony i złocony, barokowy ołtarz główny, z licznymi rzeźbami figuralnymi. Na uwagę zasługuje też pochodzące z XVIII/XIX wieku, ogrodzenie kościoła, nakryte dwuspadowym daszkiem gontowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...