niedziela, 30 sierpnia 2009

Spacerek na Halę Śmietanową.

Lipiec 2007.

Hala Śmietanowa (Zubrzycka) to jedna z kilku hal położonych na południowych stokach Babiej Góry. Rozciąga się powyżej Południowej Drogi Leśnej (Pański Chodnik, Rajsztag, Reichsteg) w okolicy potoków spływających spod Sokolicy i przełęczy Lipnickiej.
Jej nazwa związana jest z nazwiskiem Śmietanów, starego rodu sołtysiego z Lipnicy. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1760. Do roku 1864 użytkownikiem polany na podstawie dzierżawy była Zubrzyca Dolna, później hala przeszła na właśność tejże wsi.
Z początkiem XIX wieku Hala Śmietanowa liczyła sobie 52 ha powierzchni z czego do dziś pozostało jedynie 15 ha. Pierwotnie służyła do wypasu wołów i owiec, poźniej tylko owiec. Jak podaje Piotr Krzywda w przewodniku "Grupa Babiej Góry, Policy i Jałowca" wypasu zaprzestano w roku 1999 a jedyny, nowowybudowany w pobliżu drogi, szałas pozostaje opuszczony. To co zobaczyliśmy w czasie naszej krótkiej wizyty na hali jednak zdecydowanie temu przeczy - owce są, wokół nich biegają śnieżnobiałe owczarki a w szałasie pomieszkuje baca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...