sobota, 16 czerwca 2012

Góry Sowie z Rajdem Świdnickim w tle.

21 kwietnia 2012.

Jednodniowa wycieczka w Góry Sowie. Pod pozorem "rozdziewiczenia" nowych butów górskich Marcina, kupionych z myślą o zbliżającym się wyjeździe na Ukrainę. Buty z Decathlona okazały się być w sumie całkiem przyzwoite. A wycieczka...? Dość specyficzna po pewnym względem: na Przełęczy Jugowskiej trafiliśmy w sam środek odcinka specjalnego Rajdu Świdnickiego.
Efekt był taki że zostaliśmy przyblokowani zamkniętą drogą i musieliśmy czekać na zakończenie rajdu by móc wrócić do domu. Na szczęście w Zygmuntówce było piwko co pozwoliło jakoś łatwiej znieść odgłosy ryczących silników.

Góry Sowie (niem. Eulengebirge, czes. Soví hory) – pasmo górskie w Polsce w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. W Górach Sowich oprócz grzbietu głównego wyróżnia się pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich (...).
Góry Sowie zajmują powierzchnię ok. 200 km², rozciągają się na długości 26 km (35 km licząc po linii grzbietowej) ulokowane są między górami: Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim od zachodu a Bardzkimi od wschodu. Na wschodzie granicą jest Przełęcz Srebrna, a na zachodzie dolina rzeki Bystrzycy. Od północy ograniczone są Kotliną Dzierżoniowską a od południa Obniżeniem Noworudzkim i Wzgórzami Włodzickimi. W okolicach Głuszycy graniczą z Górami Kamiennymi.
Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600–980 m n.p.m. W szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. Góry z wyjątkami polan w okolicach szczytowych i przełęczy porasta całkowicie bór świerkowy, z rzadko występującymi naturalnymi buczynami i cisami. Punkty widokowe mieszczą się na wieżach widokowych, na skałkach lub na szczytowych polanach. Góry te stanowią najstarszą część Sudetów i są zbudowane głównie z prekambryjskich gnejsów. (Wikipedia).


Skałki na Kalenicy.
Wieża widokowa na Kalenicy.
Przełęcz Jugowska.
Sierściuch z Zygmuntówki.
Wieża Bismarcka na Wielkiej Sowie.
Więcej o historii powstania Wieży Bismarcka na Wielkiej Sowie można przeczytać na stronach miasta Pieszyce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...