niedziela, 27 stycznia 2013

Zima na Skałach Rzędkowickich.


Tym razem Jura. Dawno nie byliśmy w rejonie Skał Rzędkowickich. W zimie jeszcze nigdy.

Jura na najwyższych wzniesieniach jest bajkowo biała. Drzewa ośnieżone i oblodzone.  Krajobraz zgoła górski. Zaparkowaliśmy samochód u stóp Góry Zborów. Ledwie przedeptanym szlakiem zielonym poszliśmy w kierunku Skał Rzędkowickich. Trasa niedługa ale w zimie czasu zeszło jakby trochę więcej. Rakiet śnieżnych była tylko jedna para. Zajęta przez najmłodszą sztukę.

Wycieczka przyjemna choć bez widoków czy słońca. Biała zima jeszcze w mocy choć prognozy pogody zapowiadają mocną odwilż w najbliższych dniach.
Rzędkowickie Skały – grupa skał wapiennych, położona na wschód od wsi Rzędkowice w gminie Włodowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Skały mają formę wału, a najbardziej charakterystyczną skałą grupy jest "Okiennik Rzędkowicki" – skała ze skalnym "oknem", rozgałęziającym się na kilka odnóg. W skale tej odnaleziono datowane na ok. 600 r. p.n.e. grociki strzał scytyjskich. Natomiast w VI-VII w. n.e. istniała tu prymitywna obronna osada ludzka, zwana "Pasieką".
Obecnie Skały znane są przede wszystkim z licznych tras wspinaczkowych. Znajdujące się tu drogi wspinaczkowe mają ok. 10-20 metrów, aczkolwiek niektóre z nich – np. na Okienniku – dochodzą do 35 metrów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...