sobota, 22 lutego 2014

Magurka Wilkowicka i Czupel.

Wycieczka dość niespodziewana. W sumie przypadkowa i wcześniej nie planowana. Właściwie można by ją zaliczyć do spacerów a nie wycieczek - czy jest bowiem wycieczką ledwie trzy godzinne wyjście w niewysokie Beskidy? Obowiązki rodzinne sprawiły że muszę być około 13 w sobotę w Goczałkowicach Zdroju. Można, ot tak sobie pojechać tam i z powrotem, wysiedzieć swoje za kółkiem i wrócić. I ledwie tyle mieć z tego "pięknego" dnia. Ale może zrobić coś przy okazji? Wybór pada na Magurkę Wilkowicką, Czupel przy okazji. Tak na krótko, na kawę w schronisku albo i bez tej kawy. W górach paskudnie. Mokro, chłodno i wilgotno. Szlak z Przełęczy Przegibek w małym fragmencie rozryty nową drogą przygotowaną do zwózki drewna. Odcinek niedługi ale wystarczający by wszystko było ubłocone i utytłane. Na grzbiecie resztki zlodziałego śniegu na drogach i ścieżkach. W lesie już zielono ale trzeba iść po śliskiej drodze. Mgła gęstnieje, zaczyna mżyć. Widoków absolutnie brak. Słowem: pięknie!

Magurka Wilkowicka

Magurka Wilkowicka (niem. Josefsberg – od pobliskiego źródełka św. Józefa; 909 m n.p.m.) – czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, pod względem administracyjnym znajdujący się na pograniczu Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego. Na szczycie nadajnik radiowo-telewizyjny, duża polana wraz ze sceną oraz schronisko górskie PTTK założone przez Beskidenverein w 1903 r. (Erzherzogin Maria Theresia – Schutzhaus auf dem Josefsberg). Schronisko dwukrotnie spłonęło i dwukrotnie je odbudowano. Dzisiejszy budynek schroniska stoi w innym miejscu niż poprzednie. Po II wojnie światowej przejęło je PTT, a następnie PTTK – ostatni większy remont odbył się w latach 1972–1974.
Przydatne linki:

Czupel

Ostatni raz na Czuplu byłem wieki temu. Nie pamiętam nawet kiedy ale było to jeszcze w ubiegłym tysiącleciu. Czupel, jako najwyższy w Beskidzie Małym, należy do Korony Gór Polskich. Teraz mogę wpisać powtórne wejście do mojego małego prywatnego zestawienia. Tym razem wejście te będzie oznaczone w kalendarzu i zapamiętane.
Czupel (933 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły), w jej południowej części (na południe od Przełęczy Przegibek), zwanej pasmem Magurki Wilkowickiej. Cały masyw Czupla jest zalesiony. W lasach, zaliczanych do piętra regla dolnego, dominuje buk z domieszką świerka. Ostatnio wiatrołomy i wycinka drzew spowodowały wylesienie szczytu, co umożliwia oglądanie dość rozległych widoków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...