sobota, 14 czerwca 2014

Zamek Smoleń i Skały Zegarowe.

Sobotnia, jednodniowa, wycieczka na Jurę Krakowsko Częstochowską. Pogoda zmienna - raz słońce, raz deszcz.

Zamek Smoleń.

Na samym zamku Smoleń byliśmy chyba piętnaście lat temu. Może i więcej. Na pewno było to dawno, Smoleń wtedy był dziką ruiną, pełną zielska i krzaków. Tym razem jest już inaczej, można rzec "europejsko". Ruiny są systematycznie zabezpieczane i udostępniane zwiedzającym, częściowo nawet odtwarzane. Wprawdzie zmienia to zupełnie charakter tego miejsca ale chyba to dobre rozwiązanie. Na szczęście nikt nie wpadł na pomysł by ruiny zamku całkowicie odbudować jak ma to miejsce w Bobolicach a zakres prowadzonych prac budowlanych nie przekracza granicy zdrowego rozsądku. A widok z tarasu widokowego na szczycie wieży zamkowej jest wyśmienity. Mimo słabej i zmiennej pogody widzieliśmy Beskidy na południu a na północy Górę Kamieńsk. Zamek Smoleń koło Pilicy - to może być dobra propozycja na wschód lub zachód słońca, na klarowną panoramę w czasie jesiennej przejrzystej pogody.
Zamek w Smoleniu – zamek rycerski znajdujący się we wsi Smoleń w województwie śląskim oraz na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd. faza I (zamek górny) Zamek został wzniesiony w stylu gotyckim w połowie XIV wieku, najprawdopodobniej przez Ottona z Pilczy herbu Topór i zastąpił istniejącą tu być może wcześniej drewnianą strażnicę. Pierwszy zamek składał się z murów obwodowych biegnących wokół skalnej platformy, budynku mieszkalnego we wschodniej części i cylindrycznej wieży (stołpu) o średnicy ok. 7,5 m. Wejście do stołpu znajdowało się na wysokości kilku metrów (dzisiejsze wejście na poziomie gruntu powstało znacznie później). faza II (zamek wschodni) Otton z Pilczy i jego żona Jadwiga z Melsztyna po roku 1350 wznieśli na wschód od zamku górnego "zamek dolny" składający się z kamiennego muru obronnego o grubości do 2 metrów założonego na planie pięciokąta. Na teren zamku dolnego wjeżdżało się przez zachowaną do dzisiaj gotycka ostrołukową bramę, w której znajdują się widoczne wgłębienia służące do spuszczania brony. Być może w tej części zamku znajdowała się wzmacniająca obronę wieża. W pd-wsch części tego dziedzińca na skale mury niespodziewanie załamują się kilkukrotnie co wskazuje na prawdopodobne istnienia w tym miejscu wieży obserwacyjnej założonej na planie zbliżonym do prostokąta. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia, którą według tradycji wykuć mieli jeńcy tatarscy, a jej głębokość miała wynosić 200 m (inne źródła podają 100 m - tak naprawdę nie wiadomo, są to wyłącznie dywagacje, studnia obecnie jest zasypana do głębokości 26 m). faza III (zamek zachodni) Prawdopodobnie Elżbieta Granowska lub jej syn Jan Pilecki po roku 1450 na zachód od "zamku górnego" zbudowali zachodnią część zamku dolnego połączona z zamkiem górnym murem biegnącym po skale. Wjazd na dziedziniec prowadził od strony południowej. W tej części zachowały się ślady budynku mieszkalnego z oknami ostrołukowymi i pozostałości bramy. ( źródło: Wikipedia)

Skały Zegarowe.

Mijaliśmy często, nigdy dotąd nie byliśmy na samych skałach. Wystarczał nam widok na skały z Doliny Wodącej. W sumie z tej perspektywy Skały Zegarowe prezentują się całkiem dobrze.
Zegarowe Skały – grupa skał wapiennych, położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w dolinie Wodącej pomiędzy wsiami Smoleń a Złożeniec w gminie Pilica. Najwyższa ze skał – Grodzisko Pańskie – ma wysokość ok. 480 m n.p.m. Na jej wierzchołku znajduje się platforma widokowa. W obrębie skał znajdują się jaskinie: Jaskinia Zegarowa (Zegar), Jaskinia Jasna oraz Jaskinia na Biśniku. (źródło: Wikipedia)

Przydatne linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...