niedziela, 8 marca 2015

Ojcowski PN. Dolina Sąspowska i Ojców.

Ojcowski Park Narodowy.

Ojców po raz n-ty. Ile razy już byliśmy w Ojcowie? Ale taka była wola w społeczeństwie więc pojechaliśmy. Pogoda dopisała, słońce pięknie świeciło. Auto zaparkowaliśmy tam gdzie zawsze: na Złotej Górze.

Dolina Sąspowska

Spacer Doliną Sąspowską to taka nasza klasyka. Krótkie zejście do doliny ze Złotej Góry, chwila jakby w górach a potem już tylko błoto i resztki śniegu. Bąbel nie omieszkał wykąpać się w Sąspówce. Woda w potoku zimna jak nie wiem co ale jemu to nie przeszkadzało, widocznie zwierze ma inne odczucie zimna. Po zacienionej stronie doliny trochę chłodno, w słońcu ciepluteńko. Pod skałkami napotykamy pierwsze kwiatki tej wiosny: przylaszczki pospolite.
Dolina Sąspowska – druga co do wielkości dolina w Ojcowskim Parku Narodowym, objęta ochroną ścisłą. Na obszarze OPN, gdzie znajduje się jej środkowa i dolna część, ma długość ok. 5 km. Jej dnem płynie potok Sąspówka, prawy dopływ Prądnika. Dolina jest prawie niezabudowana (jedynie w górnej części rzadkie zabudowania). Płynąca nią Sąspówka charakteryzuje się wyjątkowo czystą wodą (I klasa czystości). Potok zasilany jest licznymi źródłami, m. in są to: źr. Harcerza, Spod Graba, Ruskie, źr. im. W. Filipowskiego. W źródle Harcerza żyje wypławek alpejski, będący reliktem ostatniej epoki lodowcowej. W Saspówce żyją bobry, sprowadzone tu w 1985 r. Płaskie dno doliny stanowią łąki, obydwa zbocza porośnięte są lasem, w którym występują liczne skały wapienne. W lewym zboczu są to: Wykotna, Iłowa, Oborzysko, Wrota, Bramka, Krzyżówka, Czubatka, Szalej, Framugi, Muszla, Skały Lisie, Langiewicza. Skały te kryją w sobie ciekawe jaskinie, których jest w dolinie aż 164. Jedną z nich jest Jaskinia Sąspowska i Jaskinia Koziarnia Z doliny skały są jednak prawie niewidoczne, gdyż zasłaniają je drzewa, najlepiej widoczne są wiosną, przed rozwinięciem liści. W grupie skał Framugi znajduje się schronisko Wylotne, w którym odkryto jedno z najstarszych miejsc pobytu człowieka w tych okolicach. Do doliny uchodzi jeszcze kilka niewielkich bocznych wąwozów: Koziarnia, Słupianki, Jamki, Pradła, Puklowiec, Błotny Dół. Obok wylotu wąwozu Jamki są Skały Chmielewskiego. W dolnej części doliny znajduje się zbiorowa mogiła Żydów rozstrzelanych przez Niemców w 1943 r. (źródło: Wikipedia)

Ojców.

Spacer Doliną Prądnika. Tu już ludzi było sporo. Idziemy zobaczyć Bramę Krakowską. Skały nad doliną Prądnika lśniły w mocnym słońcu. W Ojcowie knajpeczki już wytoczyły się do ogródków piwnych i można przysiąść na ławkach pod parasolkami. Na koniec idziemy obejrzeć Kaplice na Wodzie.
Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym znajdującym się w Ojcowie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej". Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Elementy architektury alpejskiej widoczne są w ażurowej wieżyczce-sygnaturce. Natomiast wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, modnego na początku XX wieku. (źródło: Wikipedia)

Przydatne linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...