piątek, 23 października 2015

Gęsia Szyja.

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja (1490m npm). Czyli to co można zrobic w Tatrach w czasie krótkiego, jesiennego popołudnia. Skończyliśmy wycieczkę w ciemnościach. Latarkę zapomniałem zabrać do plecaka...
Palenica Białczańska - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja - Rówień Waksmundzka - Wodogrzmoty Mickiewicza  - Palenica Białczańska.
Rusinowa polana... Poza wymienioną powyżej polana nosiła i nosi szereg nazw: Rusinowa Jaworzyna, Rusinka, Rusinówka i Polana. Jest to polana o całkowitej powierzchni 100 ha (w tym 20 ha łąk) w partii reglowej Tatr Wysokich. Leży pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m n.p.m.) a Gołym Wierchem (1205 m n.p.m.). Polana graniczy od północnego zachodu z odnogą doliny Filipki – Doliną Złotą (oddziela je Złoty Potok) i od południa z Doliną Waksmundzką. Polana jest przełamana i ma dwa piętra. Rozciąga się na wysokości od około 1170 m n.p.m. do 1300 m n.p.m.
Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono występowanie złoci małej. (źródło: Wikipedia)
Gęsia Szyja – szczyt o wysokości 1489 m n.p.m. położony w reglowej części Tatr Wysokich. Jest najwyższy w grupie masywu o tej samej nazwie. Jego zbocza porośnięte są lasami świerkowymi. Grupę Gęsiej Szyi od Koszystej oddziela Rówień Waksmundzka. (źródło: Wikipedia)

1 komentarz:

Wpisz swój komentarz...