piątek, 13 listopada 2015

Blechnarka i Stebnicka Huta

W związku z lekką kontuzją kolana wycieczka nieco lżejsza. Podjeżdżamy na koniec Blechnarki i idziemy na Słowację. Docieramy do Stebnickiej Huty. Troszkę pomagamy sobie autobusem. Wysiadamy na górnym krańcu wsi i wracamy do Polski dawną drogą wojenną podchodzącą pod sam, niewysoki w tym miejscu grzbiecik graniczny.
Blechnarka (dodatkowa nazwa w j. łemkow. Бліхнарка, trb. Blichnarka) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Nazwa wsi pochodzi od słowa blechnar, oznaczającego prawdopodobnie rzemieślnika bielącego surowe płótno. Miejscowość leży w górnym biegu rzeki Ropy, w pobliżu źródlisk na wysokości 570 m n.p.m. Od wschodu wznosi się nad nią Wysota (788 m) i już w głównym grzbiecie Borsuczyna (734 m). Na południu w wododziale Płaziny (825 m), Buków Garb (764 m), Czerszla (772 m), a dalej ku zachodowi Jawor (720 m) i Cigielka (807 m).
Założona na surowym korzeniu w 1528 przez polskich rycerzy Gładyszów ze Szymbarku i lokowana na prawie wołoskim. W jej okolicach mieli swoje okopy konfederaci barscy. W lipcu 1770 Rosjanie rozbili obóz konfederatów pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego, broniący się nad Blechnarką. (źródło: Wikipedia)
Stebnícka Huta (węg. Esztebnekhuta, do 1899 Sztebnikhuta) – wieś na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Bardejów. Od północy wieś graniczy z Polską, z powiatem gorlickim. Pierwsza wzmianka o Stebníckiej Hucie pojawiła się w 1600. I (źródło: Wikipedia)
Schodząc z grzbietu odwiedzamy cmentarz wojenny nr 49. Wybudowany według projektu Dušana Jurkoviča. Pochowano na nim żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich poległych na przełomie 1914 i 1915 roku w bitwie o przełęcze karpackie.
"Zajęci pokojową pracą/ Trwaliśmy w zażyłości/ Z ukochaną ziemią./ Z własnego, cichego świata/ Wyrwało nas wycie wojny/ Wiodąc przez nędzę, zgryzoty/ I upojenie zwycięstwem/ W ramiona śmierci"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...