sobota, 13 lutego 2016

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka. Szaro-zimowy spacer po nieco zadymionym miasteczku. Ale starówka powoli pięknieje, siłą unijnych pieniędzy zabytki podnoszą się z szarzyzny.
Bystrzyca Kłodzka w pełni zachowała swój układ urbanistyczny wywodzący się z czasów średniowiecznych, który należy do jednych z najciekawszych zespołów na Śląsku. Wynika to z faktu, że miasto lokowano na surowym korzeniu oraz na specyficznym terenie, przez co od samego początku uzyskało ostateczne, optymalne rozplanowanie. Miasto zajmuje spłaszczenie na ostrodze stromo opadającej w kierunku zakola Nysy Kłodzkiej, u jej spływu z Bystrzycą Łomnicką. Kształt miasta zbliżony był do zniekształconego owalu. O oryginalności układu przesądza kilka czynników:
  •     kościół parafialny zlokalizowano w najwyżej położonym punkcie miasta, a nie, jak kazała tradycja w pobliżu rynku.
  •     w najniższej części osady, ale za to na cyplu ostrogi zbudowano obronne wójtostwo,
  •     rynek uzyskał kształt zbliżony do trapezu, wytyczono go w rozmiarze 62 X 108 m,
  •     poza miastem znajdował się szpital z kaplicą i przytułkiem oraz szpital zakaźny, młyny, folwarki, a także kaplica św. Floriana.
Ze względu na usytuowanie miasta na wysokim brzegu jego zabudowa ukształtowała się tarasowo, tworząc niepowtarzalną panoramę, a wiele uliczek i zaułków łączących okolice rynku z dolinami obu rzek zbudowano w postaci stromych przejść, niekiedy wiodących po kamiennych stopniach (źródło: Wikipedia)

Przydatne linki

Bystrzyca Kłodzka - Wikipedia
Bystrzyca Kłodzka - www.bystrzycaklodzka.pl
Bystrzyca Kłodzka - www.bystrzyca.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...