poniedziałek, 15 lutego 2016

Hala pod Śnieżnikiem.


Na szczyt Śnieżnika Kłodzkiego niestety nie udało się wejść. Mgła i związana z nią ograniczona widoczność oraz ciężki, "odwilżowy" śnieg dopuściły nas ledwie do Schroniska PTTK na Hali pod Śnieżnikiem. Nasza trasa z Międzygórza i bez tego była dość długa, "googlemapowy" pomiar odległości wykazał ponad 19 kilometrów co w takich warunkach jest "nie w kij pierdział". Ostatnie kilkaset metrów szlaku dojściowego do schroniska wiedzie przez rozległą polanę. W warunkach dość gęstej mgły i ledwie delikatnie przetartego śladu bardzo łatwo zgubić kierunek. Na szczęście był z nami Bąbel, który bezbłędnie poprowadził nas swoim nosem, kierując się zapachami dochodzącymi ze schroniskowej kuchni. A dorwał ten zapachowy ślad jakieś kilkaset metrów przed schroniskiem. To był pierwszy przypadek gdy nawigowaliśmy w górach za pomocą psiego nosa. Teraz wiemy że oprócz mapy, kompasu mamy także Bąbla!
Śnieżnik (1425 m n.p.m.), zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim dawniej Kładską Śnieżką, w jęz. niem. Glatzer Schneeberg (nazwa używana w Niemczech) lub Spieglitzer Schneeberg i Grulicher Schneeberg (nazwy używane w Austrii), cz. Králický Sněžník – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. <...>

Śnieżnik jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika i 17. co do wysokości w całych Sudetach. Jest on jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu.
Więcej o Śnieżniku (Wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...