czwartek, 25 lutego 2016

Zamek w Chęcinach.

Zamek Królewski w Chęcinach. Krótka przerwa w drodze na budowę w Pionkach.Wiele razy oglądałem z okien samochodu trzy wyniosłe wieże na szczycie wzgórza, zawsze jednak tylko krótkie spojrzenie i dalej w drogę. Okazja pojawiła się pewnego, jak się okazało bardzo słonecznego, lutowego przedpołudnia. Szybkie, może nawet zbyt szybkie, zwiedzanie miasteczka i wzgórza zamkowego. Widoki na okolicę całkiem przyzwoite.

Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim, pod Kielcami.
W pobliżu zamku przechodzi żółty szlak turystyczny im. Juliusza Brauna, Honorowego Członka PTTK, z Wiernej Rzeki do Chęcin.<...>

Zamek wzniesiony na splantowanej grzędzie, zbudowany z kamienia. Pierwotny zamek powstał na planie nieregularnego wieloboku wykorzystując walory obronne wzgórza wznoszącego się na wysokość 360 m n.p.m. W czasach funkcjonowania zamku, wzgórze zamkowe oraz pobliski teren były regularnie karczowane z wysokopiennej roślinności w tym głównie z drzew dla zachowania wysokiej widoczności i poprawy obronności.
Dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Wyższe piętra wież dobudowane zostały z cegły najprawdopodobniej w XVI w. (więcej na: Wikipedia)
Przydatne linki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...