sobota, 3 września 2016

Babia Góra 1725 m. npm.

Babia Góra w sposób chyba najbardziej ostry. Prosto w górę z Zawoi Markowej przez Markowe Szczawiny, Percią Akademicką na szczyt Diablaka. W drodze powrotnej Cyl i zejście grzbietem na Halę Czarną i zachodnią częścią Górnego Płaju przez osuwisko do schroniska i w dół do Markowej. wybór padł na Babią Górę choc to w końcu tylko powtórzenie wcześniej już złażonej góry bo... jakoś mnie tak denerwowało to że tylko na nią patrzę z balkonu mojego mieszkania w Gliwicach...
W roku 1894 Beskidenverein wyznaczyło kilka szlaków na Babiej Górze. Między innymi szlak żółty z Zawoi Czatoża do Markowych Szczawin. Po otwarciu w 1906 roku przez PTT schroniska na Markowych Szczawinach szlak został przemalowany przez Wawrzyńca Szkolnika w jednopaskowym systemie używanym wtedy przez PTT. Jego barwa (żółta) została zachowana. W czerwcu roku 1925 szlak ten przemalował Władysław Midowicz na system dwupaskowy i jednocześnie przedłużył go na szczyt Babiej Góry. To właśnie ten odcinek (przedłużenie z Markowych Szczawin na szczyt Babiej Góry) jest obecnie nazywany „Percią Akademików”. Rok później W.Midowicz zmienił oznakowanie całego szlaku na system trójpaskowy, który jest zgodny z aktualnymi wytycznymi PTT.

Na oryginalnym drogowskazie z 1925 szlak nazywa się „Perć na Babią Górę”, używano też nazwy „Skalna Perć”. W przewodniku profesora Kazimierza Sosnowskiego szlak nazwany został „Percią Taternicką”. Władysław Midowicz nadał mu nazwę „Perć Akademików”, obecnie nazywany jest „Akademicką Percią”. (źródło: Wikipedia)

Przydatne linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...