piątek, 6 stycznia 2017

Rezerwat "Pazurek".

Zimny, wręcz bardzo zimny spacer po jurajskich pagórkach. Słońce i czyste niebo - żal siedzieć w czterech ścianach. Podjeżdżamy samochodem do Jaroszowca, parkujemy na wielkim parkingu naprzeciw huty szkła. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie że planowana trasa to pomyłka - bloki mieszkalne dochodzą pod sam las i wydaje się ze Stołowa Góra to będzie po prostu zaśmiecone zaplecze podwórek. Jest jednak inaczej, po kwadransie nieco mozolnego marszu w kopnym śniegu, gdzieś w okolicach kamieniołomu Cieszyniec właściwie już nie widać wsi. Dalej już tylko lepiej a miejscami pagórkowata okolica wygląda jakby to nie Jura była a góry jakieś. Obchodzimy skalisty wierzchołek Góry Stołowej i przez biały, zaśnieżony las kierujemy się w stronę rezerwatu "Pazurek". Przekraczamy drogę, przechodzimy przez tory kolejowe. Po chwili mija nas pociąg LHS-u na "ruskich" torach - mimo święta pracują.
Rezerwat "Pazurek" zwiedzamy już w gasnącym świetle dnia. Szybki, zimowy zmierzch dopada nas pod skałami, możemy podziwiać okruchy czerwonego zachodu słońca przebijającego się miejscami przez bezlistny las. Gdy wracamy do auta jest już solidnie po zmroku. Temperatura powietrza zdążyła spaść w okolice 16 stopni Celsjusza poniżej zera ale idąc przez zaśnieżony las nie odczuwało się tego. Skrzypiący pod nogami śnieg, dość mocne światło księżyca... właściwie można by maszerować dalej!
Rezerwat przyrody Pazurek – rezerwat przyrody w województwie małopolskim (powiat olkuski, gmina Olkusz), w pobliżu wsi Pazurek; na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i obszaru Natura 2000 PLH120006 Jaroszowiec.
Celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych (żyzna buczyna sudecka, buczyna storczykowa, kwaśna buczyna niżowa, jaworzyna górska), stanowisk chronionych gatunków roślin (m. in. czosnek niedźwiedzi, paprotnik kolczysty, żłobik koralowy, języcznik zwyczajny; kilka gatunków z rodziny storczykowatych: m.in. kruszczyk szerokolistny, buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, buławnik czerwony) i grzybów oraz budowy geomorfologicznej obszaru z występującymi ostańcami wapiennymi.
Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna. (źródło: Wikipedia)
Powyższy opis rezerwatu "Pazurek" wymienia bogactwo świata roślin tego miejsca. Teraz w zimie i tak wszystko przysypane białą kołderką. Trzeba kiedyś powtórzyć trasę w cieplejszych czasach. Może wiosną?

Przydatne linki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...