niedziela, 19 lutego 2017

Weekend na Krawcowym Wierchu.

Weekend na Krawcowym Wierchu. Wyjazd dość skromny pod względem turystycznym. Ledwie dojście z Ujsołów w sobotę i niedzielne zejście na Przełęcz Glinkę. Pretekstem do tak krótkiego w sumie wyjazdu było IV Bacowanie Sekcji Katowickiej DAV. Jakieś slajdy z Alp, potem impreza. A wszystko w okolicznościach białej zimy.
Krawców Wierch (1071 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna (1045 m) i Gruba Buczyna (1132 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Krawców Wierch znajduje się w Grupie Pilska, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego . Mapa Compass podaje dla Krawcowego Wierchu wysokość 1084 m.

Krawców Wierch to mało wybitny szczyt. Po słowackiej stronie spływają z jego stoków dwa potoki: Mutnianská raztoka i Novotská raztoka, na polską natomiast odchodzą od niego dwa grzbiety; krótki północno-zachodni grzbiet Straceńca i długi zachodni, który poprzez Glinkę, Kubieszówkę i Kotelnicę opada do wideł Bystrej i potoku Glinka w Ujsołach. Pomiędzy tymi grzbietami spływa potok Straceniec. Krawców Wierch jest zalesiony, ale nieco poniżej jego szczytu znajduje się okazała hala Krawcula z niewielką bacówką PTTK na Krawcowym Wierchu. Z hali rozpościera się widok na pasma Beskidów, a nawet Małej Fatry.

Aż do lat 70. XX wieku teren ten był rzadko odwiedzany przez turystów – dopiero wówczas z inicjatywy Edwarda Moskały podjęto się budowy bacówki, którą ukończono w 1976. Od tego czasu zarówno bacówka, jak i Hala Krawcula jest częstym punktem wycieczek turystycznych na popularnym beskidzkim szlaku z Wielkiej Raczy na Halę Rysiankę. (źródło: Wikipedia)

Przydatne linki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...