niedziela, 21 maja 2017

Hala Boracza, Lipowska i Rysianka.

Hala Boracza, Lipowska i Rysianka.


Hala BoraczaPierwsze schronisko na Hali Boraczej zostało wybudowane w roku 1928 roku przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe „Makkabi” z Bielska i było pierwszym żydowskim schroniskiem górskim na całym świecie. Schroniskiem zarządzało Żydowskie Towarzystwo Turystyczno-Narciarskie, które powstałe z sekcji narciarskiej wyżej wymienionego Żydowskiego Towarzystwa Sportowego "Makkabi".
Pierwotnie schronisko było obiektem drewnianym. Niewielkich rozmiarów budynek wzniesiony z bali ciosanych, posadowiony na kamiennej podmurówce, z gankiem. 12 marca 1932 budynek spłonął. Szybko jednak podjęto się odbudowy i już w listopadzie tego samego roku zostało otwarte nowe schronisko, tym razem murowane
Nowe schronisko zostało nazwane imieniem Maxa Nordaua, urodzonego w węgierskim Peszcie żydowskiego pisarza, uchodzącego za jednego z głównych ideologów współczesnego syjonizmu.
Ówcześnie schronisko na Hali Boraczej było jednym z najnowocześniejszych w międzywojennej Polsce. Posiadało zasilanie energią elektryczną, turystów mogło ugościć w ośmiu pokojach gościnnych, świetlicy i pomieszczeniach dodatkowych i gospodarczych, Całkowita pojemność schroniska sięgała stu osób. W sąsiedztwie budynku wybudowano domek zdrojowy i składnicę nart. Na Hali Boraczej działała przy schronisku poczta górska, a od końca 1936 roku także połączenie telefoniczne.

Przydatne linki


Ciemiężyca zielona, ciemierzyca zielona, strzemieszyca (Veratrum lobelianum Bernh.) – gatunek rośliny z rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). Występuje w miejscach wilgotnych na całej półkuli północnej. Preferuje widne lasy, źródliska, brzegi potoków. W Polsce rośnie głównie w górach, w Sudetach i Karpatach (zwłaszcza w Tatrach i na Babiej Górze), na wyżynach i niżu jest spotykana znacznie rzadziej. Na terenie Polski objęta ochroną. (źródło: www.atlas.roslin.pl)

Lipowska i RysiankaPrzydatne linki

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej,
Schronisko PTTK na Rysiance,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...