sobota, 1 lutego 2020

Zlatohorska Vrchovina.

Zlatohorska Vrchovina

I kolejne urodziny Murzyna... Jak zwykle w formie wyjazdowej. I jak najczęściej bywało tak i tym razem w okolicach mało rozpoznanych lub nieznanych prawie w ogóle. W tym roku Zlatohorska Vrchovina a dokładnie Osoblažsko czyli okolice miejscowości Osoblaha. Okolica ta to praktycznie pagórkowata wyżyna, zupełny skraj Sudetów - ledwie kilka nieco śmielszych wzniesień. Dodatkową, może nawet główną, atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową. Miniaturowa, zabawkowa nieco lokomotywka i jeden wagonik. Zabawa w sam raz dla takich pięćdziesięcioletnich dzieci jak my!
Třemešná ve Slezsku, Liptaň, Dívčí Hrad. Noclegi w Penzion pod Duby w miejscowości Bohušov.
Piękna, wiosenna pogoda na samym początku lutego.


Wąskotorowa linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha

Linia wąskotorowa ma rozstaw szyn równy760 mm. Stacja początkowa to Třemešná na Śląsku, a stacja końcowa to Osoblaha. Regularne przewozy pasażerskie prowadzą czeskie koleje państwowe (České dráhy).
Podstawowy tabor trakcyjny stanowią stare lokomotyw y spalinowe serii 705.9. W sezonie letnim jeżdżą także pociągi turystyczne spółki Slezské zemské dráhy, wykorzystujące odrestaurowaną lokomotywę parową bądź zabytkową lokomotywę spalinową.
Pierwsza kolej żelazna powstała w tym regionie w roku 1872 i była to filia Morawskośląskiej Kolei Centralnej (Moravskoslezská centrální dráha, MSCD) z Krnova do Głuchołaz. Linia ta jednak była usytuowana zbyt daleko od Osoblahy wiec zdecydowano się na budowę odgałęzienia. Wybrano wówczas wąski rozstaw 760 mm, ponieważ pozwalał on na lepsze wpisanie się trasy w ukształtowanie terenu a także koszt budowy torowiska był sporo mniejszy od linii normalnotorowej. Budowa linii rozpoczęła się wiosną 1898 roku, a pierwszy pociąg wjechał na tor 14 grudnia 1898.
Transport towarowy został zlikwidowany 31. maja 1997. W latach 1986-1988 miał miejsce remont generalny całej linii dzięki czemu kolejka wąskotorowa może utrzymać swój niepowtarzalny charakter do dnia dzisiejszego.

Kolejka wąskotorowa - strona internetowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój komentarz...