Wodociągi w Maczkach.

W ramach obowiązków zawodowych dane mi było zwiedzić Stację Uzdatniania Wody w Maczkach. Nie była to moja pierwsza bytność w tym zakładzie, jakieś pięć czy sześć lat temu już coś tam projektowaliśmy, jakieś komory rozpływowe z wyposażeniem, zlokalizowane przy, jeszcze przedwojennch, zbiornikach na wodę czystą.
Miałem wtedy, podobnie jak teraz, okazję powłóczyć się między filtrami powolnymi, filtrami pośpiesznymi,  pulsatorami z koagulacją, przepompowniami  z odmulnikami, stacją chlorowania wody i tym podobnymi, dziwnymi ustrojstwami. Fascynujące, nieprawdaż…?
Teraz przypadł mi jakiś taki projektowy drobiazg, ot sprawdzenie czy wykonana nieco po partyzancku konstrukcja nadaje się do czegoś… czy po prostu nadaje się jedynie do wypie…nia. Może drobna sprawa ale wejść pod ziemię trzeba było.

Wodociągi w Maczkach wybudowane zostały jeszcze przed II wojną światową. Powstały wtedy instalacje, filtry i ujęcia wody z rzeki Sztoły. Przy okazji zbudowano osiedle dla pracowników. A w ramach tego osiedla postawiono ciekawy dom mieszkalny. Mimo że stary i nieco zaniedbany, to także dziś robi wrażenie. Taki „drewniany” modernizm.

Dom w Maczkach przy ulicy Wodociągi.
 Więcej o historii SUW Maczki. 
Ten wpis został opublikowany w kategorii budownictwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *