Przejażdżka do Szałszy.

27 lutego 2010.

Pierwszy w tym roku wyjazd na rower. W sumie można było wcześniej ale lenistwo zwyciężyło. W końcu jednak przyszła wiosna, …no może przedwiośnie ledwie… i już nie wypadało. Pierwszy wyjazd to jednak tylko krótki sprawdzian czy jeszcze potrafimy siedzieć na rowerach. Jedziemy bocznymi uliczkami do Żernik i Szałszy. Oglądamy kościółek, pałacyk i wracamy do domu.

 

Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szałszy.
Pierwsze znane wzmianki o kościele sięgają 1460 roku, obecna forma budynku kościoła pochodzi z początków XVII wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się w nim składniki cennego wyposażenia, m.in: późnobarokowe ołtarze: główny i dwa boczne, oraz obrazy i przedmioty liturgiczne.

Pałacyk rodziny von Groeling.
Pierwotna budowla została wybudowana w 1781 roku w stylu późnego baroku przez Annę von Winter. W ciągu następnego półwiecza pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ale ostatecznie w 1832 roku stał się domem rodziny von Groeling. Przebudowali oni gruntownie pałac w stylu późnego gotyku angielskiego, czyli tzw. „gotyku Tudorów”. Budowla nie została otynkowana, zyskując w ten sposób charakterystyczny, czerwony kolor wypalonej cegły.
Przy kościele w Szałszy, niedaleko pałacu, znajduje się płyta – epitafium dawnych właścicieli.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Górny Śląsk. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *