„Każdemu jego Everest ” – Wieżyca (328,6 m n.p.m.).

Wrzesień 2008

Koniec lata i początek jesieni roku 2008 dane mi było spędzić w Gdańsku. Obowiązki zawodowe spowodowały że przemieszkałem po trochu nad Motławą niemal trzy miesiące.
 Był to chcąc nie chcąc czas bez gór. Góry mogłem zobaczyć jedynie w czasie weekendowych wizyt w domu i to tylko z okien samolotu lądującego w Balicach.

Postanowiłem wprowadzić w życie plan ratunkowy pozwalający jakoś przetrwać ten trudny okres. Wyznaczyłem sobie dwa ambitne cele na weekend. Dwie góry, dwa wybitne szczyty. Wybitne jak na około gdańskie warunki. I wbrew pozorom całkiem ciekawe.

Na pierwszy cel została wyznaczona Wieżyca, najwyższy punkt na czymś co geografowie zwą Niżem Polskim. Wysokość bezwzględna to 328 m n.p.m. Niby nie dużo ale przecież jesteśmy prawie nad morzem.
Podjechałem pociągiem do Wieżycy, małej stacyjki na linii kolejowej z Gdyni do Kościerzyny. I od razu mi się spodobało. Ludzi mało a górka całkiem się wybijająca w krajobrazie. Podejście niezbyt długie bo i jakim cudem długie by mogło być. A na szczycie co? Wieża widokowa. Naprawdę duża i solidna, nie kojarzę by taka spora była gdzieś w polskich górach. Na górze wiaterek całkiem przyzwoicie dmucha i lekko chwieje wieżą. Widoki chmurne ale przyzwoite.

Wejście na Wieżycę to jednak za mało na cały dzień więc schodzę jakimiś chaszczami nad Jezioro Ostrzyckie i drogami polnymi mijając kilka wiosek dochodzę po kilku godzinach do Kartuz. Wycieczka dość nietypowa ale całkiem przyjemna i odprężająca.

Za Wikipedią:
„Wieżyca (kaszb. Wieżëca, niem. Turmberg) (328,6 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich, jednocześnie najwyższy punkt całego Niżu Polskiego. Wierzchołek porośnięty lasem bukowym, na szczycie platforma widokowa – Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Najwyższe wzniesienie pojezierzy polskich, miejsce kultu starożytnych Słowian. Zwana też Kaszubskim Olimpem. Przez szczyt prowadzi szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich.
Na Wieżycy znajduje się stok narciarski i wyciąg. W bezpośrednim sąsiedztwie Wieżycy przebiega ostatni odcinek Drogi Kaszubskiej.
Szczyt Wieżycy wraz z wybranymi stokami jest od roku 1962 objęty rezerwatem krajobrazowym Szczyt Wieżyca o powierzchni 33,6 ha. Ochronie podlega głównie buczyna kwaśna. W przeszłości była to święta góra miejscowej ludności przedchrześcijańskiej.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Każdemu jego Everest, Pomorze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *