Božanovský Špičák (773 m npm)

Broumovské stěny

Pierwszy dzień naszego łazikowania po Sudetach. Jedziemy samochodem do Pasterki, małej wioski położonej u stóp Szczelińca w Górach Stołowych. Dojazd zaśnieżonymi drogami sam w sobie stanowi atrakcję a na miejscu biała zima dopada nas na całego. Parkujemy pod kościołem i kierujemy się w stronę Broumowskich Ścian czyli tego czym Góry Stołowe kontynuują się po czeskiej stronie granicy. Bąbel, wyposażony w stosowny „paszport zwierzęcia domowego”, po raz pierwszy będzie za granicą. Ledwie kilka kilometrów ale zawsze. Trasa jest łatwa i w zasadzie pozbawiona porywających podejść. Wygodne drogi, latem doskonałe do jazdy na rowerze teraz przysypane śniegiem służą jako trasy do narciarstwa biegowego. Mijamy granicę państwową i wchodzimy w las poprzerastany piaskowcowymi skałami. Skalne grzyby i inne fantazyjne kształty, miejscami skał jakby więcej niźli drzew.

Božanovský Špičák

Mijamy Machovský Kříž, stojący na dawnej drodze z Machova do Radkowa, wkrótce okrążając szczyt Špičáka docieramy do kolejnej polany z kolejnym kamiennym krzyżem. To jest tak zwany Pánův kříž. Na polanie na której stoi ten krzyż w dawnych czasach zatrzymywali sie na odpoczynek pielgrzymi zdążający do Wambierzyc.

Na rozległy wierzchołek Špičáka wiedzie szlak wijący się pomiędzy skałami, miejscami przeciskający się wąskimi przesmykami. Na końcu ścieżka wyprowadza na skraj urwiska opadającego na północno zachodnią stronę. Widok jest rozległy. Widać cały masyw Hejszowiny, oba Szczelińce. Wyraźnie widoczne jest północne urwisko Gór Stołowych opadające stromymi ścianami w stronę Radkowa. Wracamy do Pasterki tą samą drogą, geografia tych gór nie daje szansy na inne rozwiązanie.

Bożanowski Szpiczak (czes. Božanovský Špičák, 773 m n.p.m.) – szczyt w czeskiej części Gór Stołowych (cz. Broumovská vrchovina) w Broumowskich Ścianach (cz. Broumovské stěny) Bożanowski Szpiczak jest najwyższym wzniesieniem Broumowskich Ścian, położony jest na obszarze Czech w granicach czeskiego parku narodowego Narodni Přírodní Rezervace Broumovské Stěny, około 6 km na północny zachód od Radkowa, w południowo-wschodniej części Broumowskich Ścian, które są czeską częścią Gór Stołowych. Góra wznosi się na około 50 m ponad środkowe piętro Gór Stołowych, o charakterystycznym kształcie i zboczach przechodzących w pionowe ściany z wyraźną płaską częścią szczytową. Położona jest na kolistej wierzchowinie szczytowej, zbudowanej z górnokredowych piaskowców ciosowych, które opadają we wszystkich kierunkach pionowymi ścianami kilkudziesięciometrowej wysokości, a w niższych partiach przechodzą w strome zbocza. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej wzniesienie widoczne jest z daleka jako blok skalny porośnięty lasem iglastym. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała, popękana i poprzecinane małymi labiryntami skalnymi, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne. Na szczycie znajdują się liczne skałki przypominające swoim wyglądem postacie ludzkie oraz zwierzęta. Szczyt stanowi punkt widokowy na polską część Gór Stołowych, Kotlinę Broumovską, Góry Kamienne (Góry Suche) i Góry Sowie. (źródło: Wikipedia)

  Przydatne linki:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *