Kopiec Wolności w Piekarach Śląskich.

28 lutego 2009.

Do wojewódzkiego Biura Funduszu Pracy w Katowicach przez Wydział Powiatowy w Świętochłowicach

Dnia 20. czerwca 1937 r. odbędzie się w Województwie Śląskim uroczystość 15 – lecia objęcia Śląska przez Władze Polskie. Uroczystość ta połączona będzie z poświęceniem Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. W uroczystości tej wezmą udział oprócz całego społeczeństwa polskiego przedstawiciele Rządu Polskiego z Panem Marszałkiem Polski Śmigłym – Rydzem na czele. Komitet obchodu tej uroczystości przewiduje w programie pomiędzy in. defiladę Wojska i organizacyj półwojskowych oraz wszystkich uczestników uroczystości, która ma się odbyć pod kopcem. Droga, którą kroczyć będzie defilada, nie jest jeszcze ukończona. Zgodnie z ustnemi rozmowami z panem Dyrektorem Funduszu Pracy Dr. Obierkiem w czasie jego wizji lokalnej na kopcu Wyzwolenia, sporządzono kosztorys na ukończenie robót tej drogi. Według załączonego kosztorysu ogólne koszta tych robót wynoszą 22000,- zł. Przy robotach tych zatrudnieni będą miejscowi bezrobotni a najwięcej bezrobotni uczestnicy walk o wolność Śląska, których liczba sięga na terenie naszej gminy do 250 osób ze względu na nieomal zupełne zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw ciężkiego przemysłu w okolicy. Pokrycie kosztów budowy tej drogi nie może nastąpić z innych źródeł, ponieważ dotacjami Skarbu Śląskiego zostaną wykonane roboty około sypania kopca i jego otoczenia, zaś gmina wydając na cele budowy kopca kilkanaście tysięcy złotych nie ma w przyszłości funduszów z powodu opancerzenia budżetu gminnego przez komisję oddłużeniową. Z powyższych względów i na fakt bliskości terminu poświęcenia kopca, prosimy o przyznanie nam subwencji według załączonego kosztorysu na budowę drogi do kopca Wyzwolenia w kwocie 22000,- zł.

pismo naczelnika gminy Piekary z 4. grudnia 1936 roku;
pisownia oryginalna

Na Kopiec Wolności postanowiliśmy wejść przy okazji naszej wizyty w parku świerklanieckim. Drogę powrotną z Świerklańca wybraliśmy tym razem przez Bytom. Kopiec jest zlokalizowany niemal przy drodze, nie sposób go nie zauważyć. Wejście na kopiec niedługie choć w śniegu, widoki za to piękne i szerokie. Idzie wiosna, wygląda na to że to nasze ostatnie zimowe „wejście” w tym sezonie.

Po kilku latach przerwy pokusiłem się o pstryknięcie i zmontowanie fotopanoramy. Co z moich prób wyszło można zobaczyć poniżej klikając na miniaturkę obrazka. Zapraszam.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *